Jakie są rodzaje zabudowy samochodów dostawczych do 3,5t?

Jakie są rodzaje zabudowy samochodów dostawczych do 3,5t?

Jakie są rodzaje zabudowy samochodów dostawczych do 3,5t?

Każdy biznes ma swoją specyfikę, w różnych branżach wykorzystywane będą różne samochody dostawcze. Na rynku możemy wybierać nie tylko wśród różnych marek, ale również z pełnej gamy różnych rodzajów zabudowy dostępnych na rynku.

Furgon

Zabudowa najbardziej znana, najczęściej kojarzona z określeniem samochodu dostawczego do 3,5t i najczęściej spotykana na naszych drogach. Auto przede wszystkim wykorzystywane w przewozie przedmiotów np. idealny samochód dla kurierów. Sprawdza się także jako samochód do przewozu ludzi – popularne busy 9 osobowe. Może być dodatkowo wyposażony w przesuwne drzwi boczne. Zabudowa cechującą się sztywnymi ścianami bocznymi i dachem. Może być bazą do zabudowy mobilnych warsztatów, aut brygadowo-warsztatowych.

Kontener

To kolejny rodzaj zabudowy, również ze sztywnymi ścianami bocznymi i dachem, bardzo często doposażony w drzwi boczne, ułatwiające załadunek i rozładunek. Jak sama nazwa wskazuje, tu na podwoziu montuje się kontener. Ze względu na rodzaj zastosowanego wypełnienia ścian oraz ich grubość, doposażenie w agregat może pełnić funkcję:

Kontener izolowany (często nazywany izotermą) – zabudowa wykonana z materiałów termoizolacyjnych, działająca na podobnych zasadach jak termos – dłużej utrzymuje stałą temperaturę w środku.

Kontener chłodnia – podobnie ma ściany wykonane z materiałów izotermicznych, ma grubsze ściany od izotermy i jest doposażony w agregat chłodniczy. Kontener typu chłodnia, w zależności od klasy, pomaga utrzymać temperatury w przedziale od 0 –(+8st.C) przy średniej temperaturze otoczenia do +30st.C.

Kontener mroźnia – podobnie ma ściany wykonane z materiałów izotermicznych, ma grubsze ściany od izotermy i jest doposażony w agregat. Kontener typu chłodnia, w zależności od klasy, pomaga utrzymać temperatury w przedziale od 0 – (-20st.C) przy średniej temperaturze otoczenia do +30st.C przez 12 godzin.

Kontenery są samochodami dostawczymi najczęściej używanymi do przewoz:
artykułów spożywczych,
wyrobów cukierniczych,
wędlin i mięsa,
warzyw i owoców,
produktów głęboko mrożonych – lody, mrożonki
leków,
kwiatów.

Plandeka

To potoczna nazwa zabudowy skrzyniowej. Tu na podwoziu montuje się skrzynię, która w zależności od długości może mieć 2 lub 4 otwierane ścianki boczne oraz klapę z tyłu. Skrzynia jest dodatkowo pokrywana plandeką. Plandeka może mieć odsuwane boki tzw. burto-firany, może być wyposażona w tylne drzwi lub windę. Wszystko zależy od konfiguracji.
Tego typu zabudowa jest bardzo często wykorzystywana do przewozu towarów pakowanych na paletach, często nazywana przez kierowców plandeka 8 palet lub plandeka 10 palet – w zależności od długości zabudowy/ skrzyni.

Skrzynia otwarta

To zabudowa ze skrzynią otwartą, z otwieranymi bokami i klapą tylną, ale bez plandeki. Może być doposażona w plandekę zabezpieczającą, materiały sypkie w trakcie transportu. Czasami doposaża się taką skrzynię w kraty, zabezpieczające ładunki.

Wywrotka

To również skrzynia otwarta, ale tu ważny jest montaż na hydraulicznych podnośnikach, które umożliwiają rozładunek. Wywrotka może być trójstronna albo jednostronna. Oznacza to, że można „wysypać” zawartość z tyłu – jednostronna albo z każdej strony – trójstronna.

Autolaweta

Każdego dnia spotykana na polskich drogach. Zabudowy wykorzystywane w pracy firm świadczących usługi w zakresie pomocy drogowej – konieczne doposażenie w belki świetlne (staje się samochodem specjalnym) lub do przewozu samochodów – komisy samochodowe, firmy sprowadzające auta z zagranicy. Autolawety mogą być doposażone w hak umożliwiający przypięcie przyczepy.

Specjalne rodzaje zabudowy

Na podwoziach samochodów dostawczych do 3,5t również montuje się zabudowy do samochodów specjalnych tj.
karetki, samochody służb mundurowych, samochody wyposażone w HDS, popularne zwyżki, autobusy 17 osobowe, kampery.

Każdy rodzaj zabudowy ma jeszcze swoje specjalne doposażenie np. kurtyny, ściany grodziowe.

 

 

Top
Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!